Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Nowym Sączu

Składka roczna wynosi: 80 zł.

Nr Konta: 75 1500 1559 1215 5004 7788 0000

05.07.2024 23:06

Wycieczka historyczno-krajoznawcza

Tak chętnie cudze chwalimy (z pewnością też piękne) - ale (jak wiem z rozmów) - kompletnie nie znamy własnej historii i bezcennych zabytków, które są w naszym bliskim zasięgu - A WARTO JE POZNAĆ I CHWALIĆ SIĘ NIMI PRZED CAŁYM ŚWIATEM !!!!

Poniżej przykłady:

Piątek 28.06.2024 r. kolejna wycieczka historyczno-krajoznawcza Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Nowym Sączu i Stow. Nowosądecka Inicjatywa Socjaldemokratyczna w region gorlicko-jasielski, szlakiem architektury drewnianej i szlakiem cmentarzy wojennych I w.ś.


O godz. 8.00 wyruszamy z Nowego Sącza w 34 osoby i pierwszy przystanek mamy w m. SZYMBARK.


1.Zwiedzamy cenny zabytek architektury renesansu w Polsce tj. Dwór Obronny-dawną siedzibę rodu Gładyszów - przykład kasztelu polskiego z I poł. XVI w. Nieopodal wznosi się Schonberg (Piekna Góra). Zwiedzamy też drewniany dwór (póżniejszą siedzibę właścicieli Szymbarku) oraz zabytkową stajnię - dzisiaj salon wystawienniczy. Oprowadza nas licencjonowany przewodnik.
2.Nastepnie udajemy się do OWCZAR gdzie zwiedzamy Cerkiew Grecko-Katolicką pw. Opieki Matki Bożej - wpisana na Listę UNESCO. To jedna z trzech najstarszych cerkwi łemkowskich w Polsce z 1653 r. W 1995 r. uhonorowana nagrodą Prix Europa Nostra jako najlepiej utrzymany zabytek, obecnie współużytkowana z parafią rzymsko-katolicką. Oprowadza nas świetnie przygotowana pani przewodnik.
Ok. godz. 11.00 w tej świątyni oddajemy cześć naszym zmarłym Kolegom - Janowi Wątorczykowi i Jackowi Smolarskiemu - poprzez chwilę ciszy !
3.Zwiedzamy Cmentarz Wojenny nr 123 w m. ŁUŻNA-PUSTKI (jeden z ponad 400 Cmentarzy Woj. w tym regionie), poległych w trakcie tzw. Bitwy Gorlickiej w maju 1915 r, gdzie walczyło ponad 300 tys. żołnierzy - ok. 220 000 państw centralnych i ponad 80 000 rosyjskich). Najpiękniejszym przykładem tej specyficznej architektury cmentarnej jest właśnie zwiedzany cmentarz nr 123. Całość założenia artysta rozplanował na stoku. Pomiędzy kwaterami żołnierzy różnych narodowości wiją się urokliwe ścieżki i kamienne schodki wyprowadzające do górującej nad całością cmentarza drewnianej kaplicy - Gontyny. W kwaterze nr 8 spoczywają żołnierze 20 Pułku Piechoty z Nowego Sącza.
Najbardziej wysportowani uczestnicy wycieczki dotarli na sam szczyt - do Gontyny.
4.Kolejny zabytek to unikat w skali Polski i Europy - kościół z 1500 r. pw. św. Michała Archanioła w BINAROWEJ. To drewniana, jednonawowa budowla gotycka o konstrukcji zrębowej, obita gontem. Wnętrze świątyni zdobi zabytkowa polichromia z XVI i XVII w. ukazująca sceny z Nowego Testamentu oraz widoki ówczesnego Biecza. Kościół jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Po tym niezwykłym-cennym zabytku oprowadzała nas i opowiadała urocza, niezwykle elokwentna i dowcipna pani przewodnik.
5.Udajemy się do miasta BIECZ - gdzie zwiedzamy Dom z Basztą i kościół pw. Bożego Ciała. Oczywiście zachwyceni jesteśmy Rynkiem i piękną renesansową wieżą ratuszową, murami obronnymi z pozostałymi basztami. BIECZ to w średniowieczu 3 największe miasto w regionie krakowskim - liczył wtedy ponad 3000 mieszkańców i miał aż 3 zamki - zwany był "małym Krakowem". Zwiedzany Dom z Basztą i dawną aptekę. Potem profesjonalny przewodnik przybliża nam historię kościoła XV/XVI w.
6.Udajemy się do m. TRZCINICA w pow. Jasielskim do "KARPACKIEJ TROJI" - jest to skansen archeologiczny gdzie zrekonstruowano osadę kultury Otomani-Fuzesabony asprzed 3.5 tysiaca lat oraz wioske słowiańską z IX w. - tu również pomaga nam profesjonalny przewodnik.
7.Droga powrotna to Ośrodek Sportów Zimowych w Ptaszkowej gdzie raczymy się smacznym obiadem-kolacją, kompotem i ciastem, serwowane przez miłą obsługę.
8.o godz. 20.30 docieramy do Nowego Sącza.

Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji - były męczące ale wiele osób poznało całkowicie dla siebie nieznaną historię naszego Regionu i tak szczególne dla niej niezwykle cenne zabytki.

Przygotowanie i opracowanie trasy oraz informacja w trakcie jazdy - Marek Hebda.

Transport - z Firmy p. Gerarda DRĄGA - przygot. kol. Anita Stafin-Cieśla.

Założenia finansowe oraz obiad - przygotowali : kol. Danuta i Jerzy Ogorzałek oraz Marek Sadlisz.

Dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki za pełne zdyscyplinowanie czasowe oraz brawa którymi mnie uraczono !!!

Zał. fotki : moje i kol. M. Sadlisza, J. Ogorzałka i J. Jakubowskiego.

Aktualności