Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Nowym Sączu

Składka roczna wynosi: 60 zł.

Nr Konta: 75 1500 1559 1215 5004 7788 0000

16.09.2019 17:06

Wycieczka Sandomierz - Kazimierz Dolny

Zarząd SEiRP w Nowym Sączu w dniu 12.09.2019 zorganizował wycieczkę do Sandomierza i Kazimierz Dolnego.
Pierwszym etapem zwiedzania był Sandomierz położony na Wisłą, na siedmiu wzgórzach.W sam  centrum rynku znajduje się Ratusz w którym mieści się Muzeum Okręgowe obok jest brama miejska nazwana Bramą Opatowską na szczycie której znajduje się taras widokowy. Spacerkiem po Starym Mieście oglądając zabytkowe kamieniczki przeszliśmy do wejścia podziemnej trasy turystycznej, która znajduje się w kamienicy Oleśnickich. To rozległe piwnice i lochy. Następnie Furta Dominikańska zwana Uchem Igielnym która zdecydowanie ma duszę! Niezwykłe miejsce ze względu na jego historię i klimat. Wąwozem Świętej Królowej Jadwigi przeszliśmy do kościoła Św.Jakuba. Z terenu wokół kościoła podziwialiśmy bardzo piękne widoki na winnice, zamek i Wisłę słuchając historii tego miejsca. Tak skończyła się nasza przygoda z Sandomierzem, miastem serialowego "Ojca Mateusza"
Następnym naszym punktem zwiedzania był Kazimierz Dolny, który jest perłą polskiego renesansu. Mała przerwa na obiad, kawę i lody w restauracji Joanna. Kazimierz zwiedzaliśmy z eko-busików. Przejazd przez centrum, kamienica Celejowska, Klasztor Franciszkanów, widok na wzgórza Trzech Krzyży które upamiętniają epidemię cholery, która nawiedziła miasto .Widok na ruiny zamku. Spichlerze których wybudowano 60 do dziś przetrwały 11, najokazalszym jest spichlerz "Pod Żurawiem" w jednym z spichlerzy jest hotel "Król Kazimierz".Następnie na trasie zwiedzania była Stara Chata z przełomu XVII/XVIII wieku i jest dziś zabytkiem klasy zerowej.
W Kazimierzu Dolnym od przeszło siedmiu wieków ważną grupą ludności byli żydzi, usłyszeliśmy historię mieszkających żydów i ich tragiczne losy podczas II Wojny Światowej. Na pamiątkę tej tragedii na obrzeżach miasta jest pomnik nawiązujący do jerozolimskiej Ściany Płaczu.

Kazimierz Dolny słynie z licznych lessowych wąwozów. Najbardziej znanym jest Korzeniowy Dół. Piękny, wysokie boczne ściany i wystające korzenie drzew tworzą niepowtarzalny klimat. Głębokość wąwozu dochodzi do 30 m. Korzeniowy Dół to pomnik przyrody.

Dotlenieni i zrelaksowani wróciliśmy do autokaru, oczywiście z kogutem kazimierskim symbolem malowniczego miasteczka nad Wisłą.

Wycieczka miała napięty program, ale przy takiej grupie uczestników, zdyscyplinowanych, pogodnych i radosnych przy pięknej słonecznej pogodzie żal było wracać. Dotarliśmy do Nowego Sącza w późnych godzinach wieczornych.

                                                                                             Zarząd SEiRP w Nowym Saczu

                                                                                  zdjęcia w naszej galerii/po 24 września/

 

 

Aktualności